Jak banki zdzierają z nas pieniądze podczas przewalutowania naszych pieniędzy? Jak temu zapobiec?

Dokonywanie zakupów przez internet w zagranicznych sklepach internetowych, otrzymywanie wynagrodzenia w obcej walucie na rachunek bankowy prowadzony w polskich złotówkach, wyjazd za granicę i dokonywanie płatności kartą debetową do rachunku w innej walucie niż lokalna – to wszystko wiąże się z przewalutowaniem naszych pieniędzy przez nasz bank. Dlaczego o tym piszę, kiedy to się odbywa i ile za to płacimy przez naszą niewiedzę? Jak na tym zaoszczędzić? O tym opiszę poniżej.

Dlaczego o tym piszę?

Piszę o tym, ponieważ chcę przekazać kilka cennych informacji osobom, które często dokonują zakupów internetowych w walucie innej niż PLN bądź posiadają jakieś dochody za granicy (np. przelewy od rodziny za granicy czy też praca w PL dla zagranicznej firmy) i otrzymują je na rachunek bankowy w polskich złotych. Te informacje pozwolą zaoszczędzić troszkę (albo i dużo) pieniędzy. Zacząłem się interesować przewalutowaniem jak i kursem walut po przyjeździe do Holandii. Straciłem na przewalutowaniu około 1000 złotych, gdzie mogłem z tego zaoszczędzić około 350 złotych, jak nie więcej…

 

Co to w ogóle jest przewalutowanie?

Przewalutowanie jest to wymiana jednej waluty na inną walutę, gdzie wartość jest wyrażana w jednej walucie na rzecz tej drugiej, według określonego kursu walutowego (czyli cena danej waluty w innej walucie). Kurs walutowy polskiego złotego jest dostępny na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego, lecz trzeba pamiętać, że każdy bank ma swój indywidualny kurs walut, po którym je sprzedaje lub skupuje. Oczywiście ma to na celu zarobkowym danego banku, a na naszą niekorzyść, bo my za to płacimy. Poniżej podam przykład podstawowego przewalutowania według kursu NBP.

Przykład: Chcę dokonać wymiany 10 PLN na walutę €. Wartość w tym wypadku jest ustalona w walucie PLN. Według kursu walutowego Narodowego Banku Polskiego z dn. 29.10.2015 r. wartość 1€ wynosi 4,27 zł. Wystarczy w tym wypadku podzielić pierwszą walutę (czyli tą co chcemy wymienić) przez drugą (na którą chcemy wymienić) i otrzymamy 2,34€.

 

Jak odbywa się przewalutowanie w praktyce i ile za to płacimy?

Poniżej podam kilka przykładów przewalutowania z określeniem wybranego przeze mnie banku. Kurs walut banków na dzień 29.10.2015 r.

Przykład 1: Posiadasz rachunek bankowy w polskich złotówkach w PKO BP S.A. Dokonujesz zakupu w serwisie internetowym zagranicznym dostępu do filmików premium za 30 euro. Wybrany przeze mnie bank ma ustaloną prowizję za dokonywanie płatności w obcej walucie w wysokości 3% najmniej 10 zł od wysokości kwoty transakcji. Dodatkowo bank sprzedaje Ci 1€ po swoim kursie – 4,38 zł, czyli 30€ x 4,38zł = 131,4 zł + 13,14zł prowizji. Cała operacja kosztowała Cię 144,54zł, a Ty zapłaciłeś za to 15,24 zł.

Przykład 2: Wyjeżdżasz na wakacje do Stanów Zjednoczonych i tam dokonujesz jednorazowej płatności w wysokości 400$ kartą płatniczą wydaną do rachunku bankowego w walucie PLN w mBanku. Bank 1$ sprzedał Ci po 4,01 zł oraz policzył prowizję 3% od wydanej kwoty. Czyli: 400 x 4,01 zł = 1604 zł + 160,4 zł prowizja. Cała operacja kosztowała Cię 1764,4 zł, zaś za nią zapłaciłeś 192,4 zł.

Przykład 3: Twojej sąsiadki syn córki z trzeciego małżeństwa mieszkający w Anglii chce wysłać Ci pieniądze, które pożyczyłeś mu kilkadziesiąt lat temu. Pożyczyłeś mu 1500 złotych, zaś ten był taki miły, że oddał Ci je z należytym procentem, bo aż 500 funtów. Posiadasz konto w T-Mobile Usługi Bankowe i tam oczywiście prowadzisz rachunek w PLN. Bank dokonuje automatycznego przewalutowania otrzymanych pieniędzy na PLN. Bank skupuje ‚od Ciebie’ 1 funta za 5,68 – czyli 5,68 x 500 zł = 2840 zł. Mimo, że dostałeś pieniądze, to i tak zapłaciłeś za to 135 złotych. Dziwne? A jednak.

Opłaty w przykładach są policzone na podstawie różnicy między kursu danego banku, a kursu NBP + ew. koszty prowizji.

Przykładów można podawać wiele jak banki zarabiają na nas podczas przewalutowaniu naszych pieniędzy. Nawet niskie kwoty, a jednak płacimy za to nie małe pieniądze. Jednak jest kilka przykładów, aby zapłacić znacznie mniej.

 

Jak zaoszczędzić na przewalutowaniu pieniędzy?

Sposób pierwszy: Otworzenie rachunku walutowego

Otworzenie rachunku walutowego to bardzo ciekawy sposób, szczególnie jeżeli chcesz przyjmować często jakieś pieniądze w obcej walucie. W większości bankach bardzo łatwo i szybko można otworzyć rachunek walutowy w obcej walucie za pomocą strony internetowej, bez wychodzenia z domu. Jeżeli chcesz posługiwać się środkami z danego konta za granicą, możesz również wyrobić do rachunku walutowego kartę płatniczą. Tylko trzeba pamiętać, aby sprawdzić w tabeli opłat i prowizji koszty dokonywania danych operacji z takiego konta.

 

Sposób drugi (chyba najlepszy): Kantory internetowe, które nie zdzierają pieniędzy, jak banki…

Kantory internetowe stały się dość popularne, ponieważ przyciągają ciekawym kursem wymiany walut – różnica między kursem kantorów on-line, a kursem podanego na stronie NBP są ‚groszowe’, co daje to bardzo atrakcyjne koszty przewalutowania – mogę napisać, że nawet znikome. Otwierając konto w kantorze internetowym możemy otworzyć rachunki walutowe w kilku walutach, a do nich wyrobić kartę płatniczą. Wyrobienie takiej karty jest bardzo przydatną sprawą dla osób często wyjeżdżających za granicę i tam robiąc zakupy, wypłaty z bankomatów itp. Również popularne kantory internetowe posiadają aplikacje mobilne, dzięki temu możemy na bieżąco obserwować kurs walut, sprawdzać stan rachunków, dokonywać transakcji itp. niezależnie gdzie jesteśmy. Dodatkowo bardzo ciekawą opcją oferowaną przez niektóre kantory internetowe jest wymiana waluty po aktualnym kursie w danym momencie, mimo, że nie posiadamy faktycznie na naszych rachunkach żadnych pieniędzy – wtedy mamy określony czas (np. 48 godzin) na wpłatę pieniędzy, aby móc wymienić pieniądze po kursie „wstecz”. Wszystko zależy z jakiego kantoru korzystamy. Do tego sposobu bardzo przydatne będzie konto walutowe w swoim banku jeżeli chcemy odbierać stale jakieś pieniądze w innej walucie.

Przykład: Chcę wysłać do Polski z Holandii 500€ – wysyłając je bezpośrednio na rachunek bankowy w PLN w moim banku otrzymałbym 2040 złotych – za to przewalutowanie zapłaciłbym 95 złotych. Jednak korzystając z kantoru internetowego otrzymałbym 2130 złotych – za przewalutowanie w kantorze internetowym zapłaciłbym zaledwie 5 złotych. Widać różnicę, prawda? W tym wypadku zaoszczędziłbym aż 90 złotych!

 

Ja na przykład bezpośrednio z Holandii wysyłam pieniądze w walucie euro na rachunek w kantorze internetowym, tam dokonuje przewalutowania, następnie wysyłam je do siebie na konto bankowe w Polsce. Pieniądze wysłane z Holandii potrafią być w ciągu kilka godzin na rachunku walutowym w kantorze internetowym.

Myślę, że ten artykuł przyda się tym osobą, co wyjeżdżają często za granicę i dokonują płatności kartami płatniczymi wydanymi do rachunków prowadzonych w polskich złotych, bądź planują wyjazd za granicę i będą chcieli zaoszczędzić troszkę pieniędzy. Także dla tych osób, co już są na obczyźnie i stale przesyłają pieniądze do Polski. Zawsze może być więcej!

A czy Wy macie jakieś inne sposoby na oszczędzanie pieniędzy podczas przewalutowania? Masz jakieś pytania bądź czegoś nie rozumiesz, czekam na Twój komentarz!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *